Manfred Bundschuh adott közre egy beszámolót Irodalmi kivonat Simo Parpola: Az asszír életfa: A zsidó monoteizmus és a görög filozófia eredetének nyomon követése cím alatt az academia.edu-n. A cikkben közölt asszír életfák arról árulkodnak, hogy a magyar hieroglif írás széles körben elterjedt, kőkori eredetű hieroglifáit (ősvallási kötődésű szójeleit) használták az asszír írnokok is. Az asszír életfák némelyike magyar hieroglifákból van összeállítva, ezért a magyar olvasatuk lehetséges. A jelen cikkben a 104-es sorszámú asszír életfa olvasatát adom közre (1. ábra). Kiegészítettem néhány jelpárhuzam bemutatásával, amelyek az asszír életfa értékelését megkönnyítik (2-8. ábra). Közülük az egyik legérdekesebb a Saak Tarontsi örmény kutató által bemutatott hurri életfa, mert a hurri (szabír) összetevő egyaránt szerepet játszott az asszír, az örmény és a magyar etnogenezisben is.
Jegyzet
(1) "Sok nép ismeri az élet fáját, de hol és mikor született ez az ősi szent szimbólum? Különböző kultúrákban egymástól függetlenül is létrejöhetett, de van, aki szerint átvételről van szó... Mi köze a zsidóságnak az asszír istenekhez, és hogyan kapcsolódik mindehhez a magyar néphit?" - kérdezi Takács Boglárka a nyest.hu hasábjain 2013-ban. - "egy finn assziriológus ... azt állítja, hogy a nyugati gondolkodásmód gyökerei az asszírokig nyúlnak vissza. Újraírjuk-e a történelmet? Az asszírokkal kapcsolatos vita érdekes módon egy zsidó témával indult. A kabbala, a zsidó misztika eredete homályba vész. A klasszikus szövegeket sokáig nem írták le, pusztán szájhagyomány útján és igen szűk körben terjedtek. ... Simo Parpola finn assziriológus, a Helsinki Egyetem professzora ... nem kevesebbet állít, mint hogy a zsidó misztikát, sőt a görög filozófiát és ezáltal a nyugati gondolkodásmód alapjait tulajdonképpen az asszírok találták ki! Hogyan lehetne ezt alátámasztani? Parpola egy konkrét vallási jelkép vizsgálata során tette újszerű megállapításait... Szerzőnk mára már klasszikusnak nevezhető cikke az élet fájáról 1993-ban jelent meg a Journal of Near Eastern Studies című szakfolyóiratban."
(2) Az MTA rováskorpuszában "A negyedik sorban álló, furcsa, tprus föloldású jel"-nek nevezik a szabírok névváltozatát tartalmazó mondatjelet (Benkő/2021/290), pedig semmi furcsa nincs benne, ha mondatjelként elolvasható. Tudományon kívüli okok (a prekoncepciók védelme?) miatt a rováskorpuszban elhallgatták az ismételten közreadott tapar us "szabír ős" magyarázatot. Amelyről pedig időben tájékoztatást kaptak az akadémikus szerzők szóban és írásban, az alábbi kötetek tiszteletpéldányának átadásával is (Varga/2010/252, Varga/2017a/534 és Varga/2017b). A nyilvánvalóvá vált tények ellenére leírják, hogy "Máté Zsoltnak sikerült megfejtenie a talányt". Csak később teszik hozzá, hogy Máté Zsolt megfejtésének van egy (végzetesen - VG) gyenge pontja. A nikolsburgi ábécé sorvezetése ugyanis nem balról jobbra halad (mint az szükséges lenne Máté Zsolt hipotéziséhez), hanem jobbról balra (ami teljesen ellehetetleníti az ötletét). Sándor Klára azonban megkísérli menteni a menthetetlent. Kijelöli, hogy a korabeli korrektúrajelet szerinte hova kellett volna tennie az eredeti irat szerzőjének. Hiperkritikát alkalmaz, hogy Máté Zsolt hibás magyarázatát a forrás átírásával megkísérelje elfogadhatóvá maszkírozni (Benkő/2021/292). Erről legutóbb A temporius-téveszme diadalútja c. cikkben számoltam be
Irodalom
Saak Tarontsi (2024): A hurri életfa mint történeti-eredeti alap az urartui szent fa értékes szimbólumához, ARURAT Örmény Tudományos Akadémia, kaukázusi, kisázsiai, anatóliai és a Near Eastern Studies
R. D. Barnett (1974): Urartu hieroglif írása, Güterbock
Simo Parpola (1993): The Assyrian Tree of Life: Tracing the Origins of Jewish Mysticism and Greek Philosophy. In: Journal of Near Eastern Studies, 52(3): 161–208.
Bakay Kornél (2005): Őstörténetünk régészeti forrásai III., László Gyula Történelmi és Kulturális Egyesület, Budapest
Manfred Bundschuh (2024) Irodalmi kivonat Simo Parpola: Az asszír életfa: A zsidó monoteizmus és a görög filozófia eredetének nyomon követése (academia.edu)
Takács Boglárka (2013): Simo Parpola egyedi nézetei, Az asszírok találták fel a nyugati kultúrát? Nyelv és tudomány, július 4.
Varga Géza: Magyar szójelekkel elolvasható hurri életfák
Varga Géza (2017a): Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest
Varga Géza: Magyar szójelekkel elolvasható hurri életfák
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése