Nyikoláj Petrovics Telnov közli az alábbi moldovai bronzlovasok képét az academia.edu hasábjain. Mindegyik lovas testtartása szokatlan és magyarázatot követel. Hasonló igény jelentkezett korábban a kiszombori honfoglalás kori antropomorf ábrázolások (fémtöredékek) kapcsán is. Ott is jeleket formáló emberalakokat láttunk.
Az alábbi IX. századi moldovai bronzlovasok mindegyik esetben különös testtartását szintén az indokolja, hogy eleink így tudták megjeleníteni az ős hieroglifánkat (a székely írás "us", azaz ős jelét). Ez a szójelünk a Tejút hasadékában karácsonykor születő napisten jelképe. A jel értelmezésével A Tejút hasadékában kelő napistent ábrázolja-e a székely írás „us ” (ős) jele? c. dolgozatomban foglalkoztam bővebben.
Bronzba öntve azt jelzi ez a hieroglifa, hogy a lovas azonos a Tejút hasadékában karácsonykor kelő napistennel. Azaz a lovon az isteni ősünk ül. A lelet magyar ősvallási jelkép, egyúttal rövid hieroglifikus nyelvemlék is.
1. ábra. IX. századi bronzlovasok Moldovából (Nyikoláj Petrovics Telnov nyomán)
Hasonlókat (amikor egy antropomorf ábrázolás egyúttal jeleket is rögzít) több földrajzi területről és korból is ismerünk már. A magyar ősvallásnak rendes szokása, hogy a legfontosabb témáinak (világfa, csodaszarvas, turul) ábrázolásába szójeleket is beleszerkeszt. Ebbe a körbe és ősvallási jelhasználatba illik bele ez a néhány moldovai bronzlovas is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése