A newslab.ru tájékoztat róla, hogy a Jenyiszejszk-Vüszokogorszkij útvonal rekonstrukciója során a „Krasznojarszkaja Geoarcheológia” ősi műtárgyakat fedezett fel a Jenyiszej folyó jobb partján, Gorogyiscse falu közelében. A tárgyat a Krasznojarszki Regionális Történeti Múzeum régésze, Mihail Batashev tárta fel. A 2024-es ásatások során nagy számú kerámiát, munkaeszközöket találtak a lelőhelyen. Megállapították, hogy a korai vaskorban több mint 2 ezren laktak itt. Ennek az időszaknak a leletei között számos bronz termék került elő: nyílvégek, kések, griffont ábrázoló lemezek. Különleges érdekesség közöttük egy szkíta bronz üst töredéke és 5 fémkohászati maradvány. A közlést kiegészítem azzal, hogy némelyik leleten a magyar hieroglif írás segítségével elolvasható magyar mondatok találhatók. Közülük a leghosszabb olvasatát közreadom e cikkben (1. ábra).
A területen korábban létezett a Szeima-Turbino kultúra, amelyet egy bronzkori kereskedelmi útvonal állomásainak sora alkotott. Ez az útvonal az Altájból kiindulva ónbronzzal látta el a később finnugor népekkel jellemezhető tájat egészen a finn területekig. Kézenfekvő az elképzelés, hogy a végső soron Szubartu területéről lovon keletre indult, majd az Altájból északra és északnyugatra tovább vándorló, magyarul beszélő szabír fémkereskedők terjesztették el a magyar nyelvet ezeken az északi tájakon. Itt a helyi nyelvekkel keveredve kialakult a később finnugor nyelvcsaládnak minősített nyelvcsoport.
Az 1. ábrán látható fémlemez öt szójelből álló magyar mondata beleillik abba a sorozatba, amit az eurázsiai bronzkori és vaskori hieroglifikus leletekről már ismerünk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése