Dobronakon évente megrendezik a hímestojás-kiállítást, ahol az 1. ábrán látható képet is készítettem 2024-ben. A magyar hieroglif írás segítségével elolvasható díszítést Solaric Loreta dobronaki lakos készítette. Ebben a cikkben e hímestojás hieroglifikus (ősvallási vonatkozásó szójelekből álló) mondatjelét olvasom el. Az irodalomjegyzékben felsorolt írások segítenek a hímestojás jelhasználatának megértésében.
1. ábra. Dobronaki hímestojás a Magas zsendülő "feltámadó" kő mondatjellel, balra a hieroglifikus mondatjel, jobbra (fentről lefele) a hieroglifáknak megfelelő székely "zs" (zsenge), "m" (magas) betűk és a kő szójel
A hímes tojás Magas zsendülő "feltámadó" kő olvasatú mondatjele a hegyekből rakott lépcsőként ábrázolt világoszlop (a magas kő, az Istennel azonosnak tekintett Tejút) karácsonykor bekövetkező ünnepi pillanatának jelképe. A Nap karácsonykor a Tejút hasadékában kél és innentől kezdve hosszabbodnak a nappalok. Ezt a pillanatot megfigyelték és a napisten évenkénti feltámadásaként ünnepelték már a kőkortól.
Irodalom
Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése