2024. szeptember 30., hétfő

Világfát ábrázoló egyedi hieroglifák

A Pócs Éva cikke nyomán nemrég kialakult világfa vitát a rovológiai adatok alapján lehet eldönteni. A székely írással kapcsolatos tudás terén azonban jelentős elmaradásokat könyvelhet el a "szakma". Mint azt Püspöki Nagy Péter 1984-es állásfoglalását követően Sándor Klára is megfogalmazta 1996-ban, a székely írással kapcsolatban a tudomány az alapfogalmakkal sincs tisztában. Hozzátehetem: e szakterület kutatási eredményeiről (például a 90-es években elvégzett akrofónia-rekonstrukciók eredményeképpen feltárt magyar hieroglifákról) a "tudományos konszenzus" beszélni sem hajlandó. Talán mert az cáfolja a prekoncepcióit (1). 

A széles körben elterjedt elemi hieroglifáink (ősvallási kötődésű szójeleink) közül alább felsorolok néhányat.  A bemutatott hieroglifák közös jellemzője, hogy a képi tartalmuk alapján az égig érő fát (az Istennel azonosnak gondolt Tejutat) ábrázolják. A Nemetz Tibor matematikussal közösen elvégzett matematikai valószínűségszámítás szerint a jelek hasonlósága a genetikai kapcsolatuknak köszönhető. Azaz, amikor egész jelrendszerek hasonlóságát tapasztaljuk (például a székely írás, a 15 000 éves Mas d' Azil-i, vagy a 6000 éves Tepe Yahja-i jelkészlet és a 6000 éves Vincsa kultúra jelei között), akkor kétségtelen azok rokonsága. A világfa vita számára lényeges, hogy e jelhasonlóságok a jelek eredeti képi tartalmának, az ősvallási képzetek jórészt azonosságának köszönhetők.  

A hieroglifikus szövegekben egyéb körülményeket is találunk, amelyek a jelek égi/isteni faábrázolás voltát tanúsítják. Például egy hopi ten jelnek virága van, az azték toronytemplom ten jele pedig ugyanúgy a Tejút hasadékát ábrázoló ős hieroglifához csatlakozik, amint az énlakai mondatjel ten jele is. 

Az elemi hieroglifákat a Magyar hieroglif írás c. kötetben mutattam be. Ezek közül az alább felsorolt, fát ábrázoló szójelek olyan képi és szövegkörnyezetben jelennek meg, amelyek egy magas szinten kidolgozott, világszerte alkalmazott, a világfát központi motívumként kezelő ősvallási elméletről tanúskodnak. Ez az elmélet - a megvalósításhoz felhasznált jelkészlet magyarsága és az elolvasható világfák magyar szövege alapján - nem idegenből lett átvéve, hanem a magyarság kőkori eredetű kultúrájának eleme. 


A tprus mondatjel

A tprus (tapar us "szabír ős, isten, ten") mondatjel a nikolsburgi ábécében maradt fent. Avar kori változatainak tetején megjelenik az us "ős" hieroglifa is, ami megmagyarázza a ma ismert tprus jelnév végén az us "ős" szereplését. A szabír isten ligatúra bizánci edényen is megjelenik.

Az akadémikus "tudomány" kétségbesett, ám elbukott harcot folytatott a temporius értelmezés érdekében. Ezt a történetet A temporius-téveszme diadalútja c. cikkben írtam le. 

A mondatjel a világfát, (égig érő, eget tartó) fát ábrázolja, ezért az ágak vége az égbolt terhe alatt meggörbül. Előfordul a 7500 éves szentgyörgyvölgyi tehénszobronavar szíjvégen, az egyik bojnai idolon, egy Hissar-i edényen (az ókori szabírok területén) és az amerikai indiánoknál is. Akrofóniájának rekonstrukciójáról és változatairól lásd Varga/2017/278!



1. ábra. A tprus (tapar us "szabír ős, isten, ten") mondatjel


Az 1. ábrán látható, világfát ábrázoló tprus (tapar us "szabír ős") rovásjel mondatjelként való értelmezése ellen a meghamisítás határát súroló "forráskritikát" alkalmazott a "tudományos konszenzus". Bár végül kénytelen volt visszavonulót fújni, a tudományos igényű magyarázattal - mint azt a világfa vita is mutatja - továbbra sem tud mit kezdeni. 


A Ten hieroglifa

A ten "isten, élet" hieroglifa a tprus (tapar us "szabír ős") egyszerűbb alakja. Az eltérő jelformákhoz az idők során némileg eltérő, az eredeti jelentésbokorból megmaradt, vagy azzal összefüggő jelentés rögzült. Megtalálható a 15 000 éve Mas d' Azil-i jelek között (a Pireneusokban), de egy etruszk halotti urnán és amerikai indián szövegekben is. Akrofóniájának rekonstrukciójáról és változatairól lásd Varga/2017/268!

 

2. ábra. A ten "isten, élet" hieroglifa



A szár hieroglifa

A szár "növényi szár, úr" hieroglifának két változata is van (3. ábra).  Elterjedt voltát és jelentését A szár "úr" hieroglifa ősmagyar kori és őrségi népi előfordulásai c. cikkemben közölt példányok is igazolják. Akrofóniájának rekonstrukciójáról és változatairól lásd Varga/2017/262!


3. ábra. A szár "növényi szár, úr" hieroglifa képszerű és lineáris alakja


A 3. ábrán két változata is látható a szár hieroglifának. Balra a népi szár szójel egy magyarszombatfai tányérról, jobbra pedig a székely írás e hieroglifából kialakult "sz" rovásbetűje. Pontosan megyezik e székely jelformával a hatti eredetű hettita (luviai, anatóliai) hieroglif írás "fa" szójele és a legkorábbi sumér írás "fa" szójele is. Ezek az azonosságok - Simo Parpola nyelvészeti megállapításait továbbgondolva - egy "ősuráli" (azaz kőkori) jelkészletből  maradtak ránk.


Az Ős hieroglifa

A székely írás ős szójele a Tejút hasadékát ábrázolja, amelyben karácsonykor a Nap felkel. Ezt a pillanatot a napisten évenkénti feltámadásának, újjászületésének tekintették. A felkelő Napot a jel közepén általában a függőleges egyenes alakú szár "növényi szár, úr" hieroglifa jelképezi, ám helyette megjelenhet másik hieroglifa is, amelyik szintén a napistent azonosítja. Például a 10. ábrán látható rakamazi hieroglifikus mondat ős jelének belsejében a szár hieroglifa képszerű változata jelenik meg. Akrofóniájának rekonstrukciójáról és változatairól lásd Varga/2017/289!






A zsen hieroglifa

A kínai sen "fiatal növény, hajtás" jelpárhuzam, a képi tartalom, meg a szövegkörnyezet (például a zsen ten "zsendülő, újjászülető isten" ligatúra, a hímes tojásokon, kusán érmen,  honfoglalás kori tarsolylemezen és a jeruzsálemi Feltámadás templom bejáratán való előfordulásai) alapján a jel az égig érő fával, világfával azonos Isten feltámadásának jelképe. Akrofóniájának rekonstrukciójáról és változatairól lásd Varga/2017/304!



5. ábra. A székely írás "zs" "zsenge, zsendülő, feltámadó" jele



Az ég hieroglifa

A székely írás "g" (ég) rovásjele az "eget tartó fa" ábrázolási konvenció leegyszerűsödésével alakult ki, annak mindennapi használatra alkalmassá tett változata (6. ábra). A jel két oldala az égbolt ívének ábrázolásából alakult ki, a középső kisebb vonal pedig az eget középen alátámasztó világfa (az Istennel azonos Tejút) jelzése. Akrofóniájának rekonstrukciójáról és változatairól lásd Varga/2017/134!


6. ábra. A székely írás "g" (ég) rovásjele



Az anya hieroglifa

A székely "a" rovásbetű az anya szójeléből rövidült le az akrofónia során. A jel képi tartalma az égig érő fa (Tejút) és a szeméremháromszög (a Tejút hasadéka). Berze Nagy János állapította meg, miszerint népmeséinkben az égig érő fára (a Tejútra) felkapaszkodó kiskanász ajtót s mögötte (az istenanya örökségeként) öregasszonyt talál. Ezekkel összhangban van a Tiszavasvári Csárdapart lelőhelyen előkerült hieroglifikus Jó anya mondat, valamint a kínai írás "asszony" és a japán írás "anya" szójelének szemantikája és képi tartalma is. Ez arra utal, hogy e jelek kőkori ősének kialakulásakor a Tejutat az istenanyával azonosították. Akrofóniájának rekonstrukciójáról és változatairól lásd Varga/2017/107!

7. ábra. A székely írás "a" (anya) rovásjele a Tejutat és annak hasadékát idézi fel



Az Egy hieroglifa


A kettős kereszt alakú, a magyar államcímerben is szereplő jel talán két kereszt alakú Dana jelből van összerakva. A "gy" hangalak a "d" lágyításával alakulhatott ki, amire lehetőséget adhatott pl. a hun Edikon (Egyhun) neve, vagy a hasonló szavak sora. A grafikai forma kialakulhatott a "d" + "i" (Dana isten), esetleg a "d" + "j" ligatúrájából. A kettős kereszt változatain néha madarak ülnek (pl. a kubánvidéki hun kettős kereszten), levele és virága van (mint az énlakai mondatjelen), vagy hegy van alatta (mint a címerünkben, vagy a kínai wang "uralkodó" szójelben). A Nap és a Hold között áll (mint a berekböszörményi Árpád kori gyűrűn) -  mert megegyezik az Istennel azonos Tejúttal (égig érő fával).



8. ábra. A székely írás "gy" (Egy) rovásjele 



A Dana hieroglifa

Az évezredek óta istenjelképként szolgáló Dana hieroglifát többféleképpen próbáltuk meg értelmezni (a kereszt alakú jel a 9. ábra bal alsó sarkában látható). Az a legvalószínűbb, hogy a csillagot ábrázoló, kezdetben sokágú, vagy nyolcágú, majd négyágú sumér dingir "csillag, isten" szójelnek megfelelő kőkori hieroglifából alakult ki. Ez a magyarázat a jelentést, a képi tartalmat és a hangalakot is jól megmagyarázza. 

A négyágú változat ugyanakkor utalhat az Éden kereszt alakú szárazföldjére is. A nyolcágú változat pedig a kereszt alakú szárazföld és a négy szent folyó képét hordozza. 

A 9. ábrán lévő honfoglalás kori mondatjel keresztjének az Istennel azonos fával való azonossága is kétségtelen (2). 

Nem biztos, hogy e képzetek közül választanunk kell, mert a jelhez társuló képzetek egymással összefüggőek. A képi tartalom értelmezése lehet kezdettől összetett, némelyik magyarázata kialakulhatott másodlagosan is (3).


Jegyzetek

(1) A "szakma" néhány elszórt jelzőtől eltekintve nem nyilatkozik a rovológiai eredményekről, azaz hieroglifáink és a hieroglifikus olvasatok tudományos igényű cáfolatára nem képes. Ezért csak találgatható, hogy a feltárt szójeleinket és az elolvasott hieroglifikus nyelvemlékeket miért nem hasznosítja.  Annak ellenére sem történik meg ez, hogy ezek a felmerülő legfontosabb kérdések megoldásához nyújtanak segítséget. 

Ilyen volt például a karosi hunfoglalók esete. Ugyanis Neparáczki Endre és Török Tibor kutatásainak köszönhetően kiderült, hogy a karosi temető genetikai kapcsolatai a magyar történeti hagyománnyal egyezően a keleti hun területek felé mutatnak. E bejelentés hatására a régészek, nyelvészek és genetikusok között jelzőosztogatásig fajuló vita alakult ki a karosi honfoglalók etnokulturális hovatartozását illetően. A karosi leleteket kiásó Révész László a vita kedvéért homlokegyenest ellenkezőre változtatta az álláspontját. Korábban a honfoglaló magyarok vezetőinek, e genetikai bejelentést követően pedig idegen zsoldosoknak minősítette az elhunytakat, holott a régészeti kép semmit sem változott. Ám a karosi és a környékbeli, pl. rakamazi leleteken lévő, magyarul megszólaló hieroglifikus szövegeket egyikük sem volt hajlandó figyelembe venni. 



9. ábra. Révész László által feltárt karosi tarsolylemez alján lévő mondatjel olvasata: Dana sar magas köve (mai magyarsággal: Dana úr magas köve)




A 9. ábrán látható karosi mondatjel az "eget tartó fa" ábrázolási konvenció egyik előfordulása, azaz szorosan kapcsolódik a világfa vita témához. 




10. ábra. Jó sar ős Ten (mai magyarsággal: Jóságos úristen) mondat a rakamazi honfoglalás kori turulos korongról, az ős hieroglifa belsejében a világfát ábrázoló szár jel jelképezi az Istent 




A rakamazi és a karosi tarsolylemezek azonos műhelyben készülhettek, ezért a 10. ábrán lévő magyar mondat is a Felső-Tisza-vidék honfoglalóinak magyar nyelvhasználatáról árulkodik. A rakamazi ős hieroglifa belsejében (az Isten szavunk első tagjában) a karácsonykor a Tejút hasadékában újjászülető Isten jelképezéseként a szár "növényi szár, úr" szójelet alkalmazták. Vagyis ez a mondat is szorosan kötődik a világfa vita témájához. 

Ám a finnugrista dogmákkal mindez ellenkezik. A Mandinerben jelent meg egy riport Szentgyörgyi Rudolffal, aki azon nyelvészek közé tartozik, akik csóválják a fejüket a szegedi genetikusok legújabb megállapításán. E derék genetikusok ugyanis voltak olyan merészek és nyelvészeti jóváhagyás nélkül is elvégezték a dolgukat a saját szakmájuk szabályai szerint és előadták a tudományuk legújabb megállapítását arról, miszerint mi magyarok a hunok utódai vagyunk.  Ezzel az a nyelvészek baja, hogy alátámasztja a magyar hagyományt a hun-magyar azonosságról és cáfolja a sohasem bizonyított finnugrász álláspontot, amely Világos óta legfőbb törekvésének tekinti a magyar hun-hagyomány cáfolatát. Teszi mindezt átlátszó politikai okból: a történelmi jog alapján ugyanis azé egy terület, aki azt elsőként birtokolta. S a jelenleg a Kárpát-medencét birtokló, vagy megszerezni vágyó nemzetek közül senkinek sincs korábbi pedigréje a magyarságnál (ha azonosak vagyunk a hunokkal). Ebből következhet a finnugrizmus "tudományos" alapvetése a hun-magyar kérdésben.

A világfa vita tudományos igényű lezárhatósága (az elolvasható világfák sorának tanúvallomása) azonban fehéren-feketén bizonyítja az áltudományos lepelben előadott finnugrista fanyalgások megalapozatlanságát. 

(2) A legalább 15 000 éves, kereszt és kettős kereszt alakú pogány istenjelképekkel összefüggésben alakulhatott ki a kereszténység keresztszimbóluma is. Jézus Krisztus kivégzése ugyanis nagy valószínűséggel egy függőleges fatörzsön történt. A keresztény kereszt és kettős kereszt egyes feltételezések szerint csak a későbbi ábrázolásokon alakult ki a korábbi pogány szimbolika keresztény hasznosítása végett.

(3) Ha az Éden a Teremtő lakóhelye, akkor ott magától értetődően jelenik meg a négyágú szárazföld és a négy szent folyó képében a négy- vagy nyolcágú istenjelkép is. Ez az Isten földje, sugallja az Éden hegyek és folyók segítségével kialakított természeti képe és szójelekből kialakított térképe. Ezért van a Föld hieroglifa közepén egy kereszt. S esetenként ezt a keresztet ezért lehet az Istennel azonos fának értelmezni (9. ábra). Hasonló mondanivalót rögzít több hieroglifikus szöveg is, például a magyar címer Egy országa olvasatú, hármas halmon álló kettős keresztje.


Irodalom

Püspöki Nagy Péter: A "rovásírás" írástani helye és szerepe a magyar művelődés történetében, Magyar Herold, pp 13-26. Budapest, 1984.

Sándor Klára (1966): A székely írás megíratlan története(i?), Erdélyi Múzeum - 58. kötet, 1-2. füzet 

Neparáczki Endre: Honfoglalók származásának és rokonsági viszonyainak vizsgálata archaeogenetikai módszerekkel  

Constantinovits Milán (2018): A hun eredetnek nincs helye a nyelvtudományban – Szentgyörgyi Rudolf nyelvész a Mandinernek (Mandiner)

Varga Géza: Szentgyörgyi Rudolf szerint a hun eredetnek nincs helye a nyelvtudományban

Varga Géza: A 7500 éves szentgyörgyvölgyi tehénszobor magyar hieroglifái

Varga Géza: A Mas d' Azil-i jeles kavicsok

Varga Géza: Alba Longa etruszk urnájának magyarul elolvasható hieroglifikus mondatai





pek összes ismert változatának együttvéve!





2 megjegyzés:

  1. Átnéztem a Varga Géza írástörténész blogján található cikket, amely a világfát ábrázoló egyedi hieroglifákról szól. A cikk részletesen bemutatja a világfa szimbólumának különböző kultúrákban való megjelenését és a hieroglifák közötti hasonlóságokat.

    Főbb pontok:
    Világfa szimbólum: A cikk bemutatja, hogy a világfa szimbóluma hogyan jelenik meg különböző kultúrákban, például a székely írásban, a Mas d'Azil-i jelek között, és az amerikai indián szövegekben.

    Hieroglifák hasonlósága: A cikk hangsúlyozza, hogy a hieroglifák hasonlósága genetikai kapcsolatuknak köszönhető, és hogy ezek a jelek egy közös ősvallási képzetből származnak.

    Matematikai valószínűségszámítás: A cikk említi, hogy Nemetz Tibor matematikussal közösen végzett valószínűségszámítások is alátámasztják a jelek közötti kapcsolatot.

    Képi tartalom: A hieroglifák képi tartalma alapján az égig érő fát, azaz a Tejutat ábrázolják, amelyet az ősvallási képzetek szerint az Istennel azonosítottak.

    Véleményem:
    A cikk rendkívül érdekes és alapos kutatást mutat be a világfa szimbólumának és a hieroglifák közötti kapcsolatoknak a témájában. Varga Géza írástörténész munkája hozzájárul a magyar őstörténet és a rovásírás megértéséhez, és új perspektívákat nyit a különböző kultúrák közötti kapcsolatok vizsgálatában. Azonban fontos megjegyezni, hogy a hivatalos történészek és nyelvészek között vegyes vélemények alakultak ki ezekről a felfedezésekről, és további kutatások szükségesek a teljes megértéshez.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm! Csak annyit tennék hozzá, hogy a véleményed, miszerint "a hivatalos történészek és nyelvészek között vegyes vélemények alakultak ki ezekről a felfedezésekről" csak egy ábránd, mert az én felfedezéseimről még nem olvastam véleményt.

      Törlés