Délszláv területek magyar hieroglifikus nyelvemlékei

A mai délszláv államokhoz tartozó területeken évezredek óta használatban voltak az ősvallás céljait szolgáló, végső soron kőkori eredetű magyar hieroglif írás szójelei és a velük írt rövid szövegek. Ez nem igazán meglepő, mert e jelkészlet 20-50 hieroglifája (vallásos kötődésű szójele) már a kőkorban el volt terjedve a Pireneusoktól Amerikáig. Az egyes korokban és földrajzi területeken e jelkincsnek némileg eltérő változatai bukkannak fel, ami lehetőséget nyújthat az egyes kultúrák elkülönítésére. 

Például a Tordos-Vincsa kultúra Shan M. M. Winn által bemutatott 210 jele közül 49 formailag azonos a székely-magyar jelekkel. A területet később is birtokba vevő, főleg keleti eredetű kultúrák szinte kivétel nélkül használták ugyanezeket a jelek. E földrajzilag és időben is távoli jelek genetikus kapcsolatát a Nemetz Tibor segítségével elvégzett matematikai valószínűségszámítás kimutatta. Ezzel összhangban áll, hogy a bemutatott írásemlékek mindegyike elolvasható, vagy megérthető magyarul. A jelenség mögött álló történelmi összefüggések magyarázata meghaladná a lehetőségeimet és e cikk szándékait is. Itt és most csak a magyar hieroglif írás elterjedt használatára, egy különös ám fontos jelhasználat létezésére hívom fel a figyelmet. 

Az alábbiakban egy-egy hieroglifikus írásemlék képét mutatom be egy tartalomjegyzék-szerű felsorolásban. Amennyiben az olvasó a részletekre is kíváncsi, akkor rá kell kattintania a kép fölött lévő címre. Az ábrákon esetenként megjelennek a székely írás párhuzamos jelei is.


Takács Miklós közli a vörösmarti kardfüggesztő fényképét a rajta lévő hun hieroglifikus mondattal





Gepida turulos övcsat magyar hieroglifikus mondatokkal





A Maja Petrinec által közölt Knin környéki csat hieroglifikus mondatai




Avar övveret gyémántberakással és a Lyukó ragyogó országa mondattal Sirmium közeléből




A bojnai idolok hieroglifikus mondatai




A viminaciumi aranyozott ezüstfibula magyar hieroglifikus mondatai M Kazanski dolgozata nyomán














Irodalom

Shan M. M. Winn: Pre-writing in Southeastern Eurpe: The sign system of the Vinca culture ca 4000 B.C., Western Publishers, Calgary, Alberta, Canada, 1981.

Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017.

Varga Géza





Attila Róma elfoglalására induló csapatai az Őrségen keresztül jutottak el Itáliába. Ha Ön is oda készül, akkor tarthat egy pihenőt jövet is, meg menet is Veleméren, a Cserépmadár szállás és Csinyálóház kényelmes és szép lakosztályaiban! Nálunk akkor is megszállhat, ha az esze ágában sincs továbbmenni. Ami tökéletesen érthető lesz, hiszen aligha van jobb hely Velemérnél és Magyarországnál. Attila is visszafordult ...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése