2023. 07. 19-én láttam az alsólendvai Vármúzeumban egy környékbeli néprajzi tárgyakból összeállított kiállításon az alábbi három, jelekkel díszített népi cserépedényt. A jelen cikkben e jeleket olvasom el a magyar hieroglif írás segítségével, bemutatva a párhuzamaikat is.
Ragyogj, zsenge Lyukó!
Az 1. ábrán lévő lendvai tejesköcsög a népi jelhasználat több szellemes jelhasználati megoldását hordozza. Kevés egyszerű jellel, sallangmentesen és mégis tökéletesen oldotta meg a feladatát. Ez a néhány lineáris jel nyilvánvalóan nem díszítés, hanem gondolatot közvetítő írásemlék.
Az edény testén egymás mellett sorakozó nagyméretű zsenge "fejlődő, újjászülető, feltámadó" jelek hol a talpukon állnak, hol meg fejjel lefele lógnak (1). Ezáltal a jel oldalsó szárai egy körbefutó hullámvonalat alkotnak, talán a Teremtés első pillanatában létező vizet idézve. A zsenge jelek középső szárai így függetlenedtek és túlhangsúlyozódtak. Mintegy a termékenységet képviselő ősvízből kiemelkedő világoszlop jelképeivé váltak. E vízből kiemelkedő oszlopok az Istennel azonos Tejútra emlékeztetnek. Ezért került az oldalukra a ragyogj, ragyogó, ragyogtál hieroglifák sora. A zsenge jel pontos párhuzama a kínai írás sen "fiatal növény, hajtás" jele (3). Ugyanez a szójel olvasható a jeruzsálemi Szent sír (Feltámadás) templom bejárata felett is. Egy kőkori eredetű, az ókor óta ismert zsengeünnep hagyatékához tartoznak mindezek. Az edényeken lévő jeleknek a Teremtőre és a Teremtésre (az étel és az ital isteni eredetére, az Édenre) kellett emlékeztetnie a halandókat.
1. ábra. Lineáris jeleket hordozó lendvai tejesköcsög a Vármúzeum kiállításáról
A lendvai edény Lyukó, zsenge és ragyogó hieroglifái az 1. ábra bal oldalán, fentről lefele sorakoznak. A lyuk, Lyukó hieroglifa azonos az edény kerek szájnyílásával. A hasonló jelhasználat (a lyuk jel és a fizikai lyuk azonossága) magyar etnikumjelző sajátosság (2). A kör alakú hieroglifa ugyanis csak a magyar (hun, avar stb.) nyelvterületen és a magyar hieroglif írásban jelent lyukat. Az egyiptomi hieroglif írásban Rá napisten jele, a kínai írásban a "Nap", a sumér írásban pedig a "kút, forrás" jele. Ez a csak kissé eltérő jelentésbokor azt fejezi ki, hogy az ősvallás számára az évente feltámadó napisten az életerő forrása. A magyar népi hieroglifáknak megfelelő székely "ly", "zs" és "r" rovásjelek az 1. ábra jobb szélén láthatók.
2. ábra. A Noin Ula lelőhelyről előkerült hun lyuk, Lyukó hieroglifa közepén a fizikai lyuk a hunok magyar nyelvére utal
3. ábra. A Szergej Botalov által 2009-ben közölt kazahsztáni ogur-szabír jelvény (e cikk szerzőjének fotógrafikája)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése