Horváth Tünde 2018-ban tette közzé az Ózd csodálatos földje. A Baden-kultúra Ózd-Piliny variánsa Északkelet-Magyarország területén c. dologozatát, benne sok késő rézkori lelet fényképével. Ezek között jelekkel ellátottak is akadnak. Az egyik ilyen tárgy jeleinek olvasatát ebben a cikkben nyújtom át az olvasónak (1. ábra).
A tárgy felső részén két világfa ábrázolás látható. Ezek a kör alakú lyuk, Lyukó "a napisten neve, vagy jelzője" és a fát ábrázoló szár "növényi szár, úr" hieroglifából (ősvallási kötődésű szójelből) alkotott ligatúrák (jelösszevonások).
A neolitikum óta sok esetben dokumentált szokás szerint az edények elolvasható díszítésének a Teremtőt, vagy a Teremtés helyszínét, az Édent kell felidéznie. Az edényt használó haladónak minden esetben az eszébe idézte, hogy az elfogyasztott étel és ital a Teremtő ajándéka. E követelménynek a fent bemutatott ózdi nyelvemlék megfelel.
A fa olvasata: Lyukó szár (mai magyarsággal: Lyukó úr).
A tárgy alsó részén ferde és függőleges vonalkázás, a ragyogj, ragyogó, ragyogtál hieroglifák láthatók.
A jelenleg zajló, ám eddig az akadémikus oldalról megoldásra nem jutó világfa vita miatt e késő rézkori lelet aktuális tanulsággal szolgál. Azt dokumentálja, hogy a Kárpát-medencében a késő rézkorban is használták a magyar hieroglif írás jeleit magyar mondatok rögzítésére.
A 7500 éves szentgyörgyvölgyi tehénszobron és más leleteken is találtam már hasonlóképpen magyarul elolvasható szövegeket, ám a szükséges ismeretek és módszertani-etikai alapok nélkül a "szakma" képviselői azokkal sem tudtak mit kezdeni.
Az írás keletkezésére és a magyar népesedéstörténet korai szakaszaira kíváncsi olvasónak ajánlom az Eszik-e, vagy isszák a magyar hieroglif írást? c. dolgozatomat és az onnan, valamint az alábbi irodalomjegyzékből elérhető további írások figyelmes áttanulmányozását.
Irodalom
Horváth Tünde: Ózd csodálatos földje. A Baden-kultúra Ózd-Piliny variánsa Északkelet-Magyarország területén, Martin Opitz Kiadó, 2018. (academia.edu)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése