2023. október 9., hétfő

Ragyogj Lyukó úrten mondat egy nagylaki avar temetőből

A régészeti mentőfeltárások során három temetőt tártak fel Nadlacban, amelyek a 6-8. századból származnak. A temetkezési szokások és tárgyi kultúra fontos régészeti adatokkal szolgál a mobil életmód (nomádizmus) és a migráció, kereskedelem és kulturális transzferek lehetséges kistérségi mintái mellett. - írja Gáll Erwin az academia.edu-n közzétett dolgozatában. Ebből csak egy avar veret képét és olvasatát közlöm (1. ábra). A jelek - a hun és avar írásemlékeknél megszokott módon - a magyar hieroglif írás szójelei. 


1. ábra. Nagylaki avar veret a Ragyogj Lyukó Khuár ten (mai magyarsággal: Ragyogj Lyukó úr(is)ten mondattal


A szimmetrikus jelkompozíció hieroglifái közül a tárgy felső, vastagabb részén kiemelkedik a Khuár ten, mai magyarsággal Úr(is)ten ligatúra. Mellette jobbról is, meg balról is megtalálható egy-egy lyuk/Lyukó szójel, amelyet a hunok és az avarok is használtak az Isten megjelölésére. Fölöttük két oldalon és középen is egy-egy bizonytalanabb vonal, amit a szokásos ábrázolások alapján felteheteően értékelhetünk ragyogj, ragyog, ragyogtál szójelekként. Ez esetben egy istenidéző szertartás szövegkönyvének vázlata van az avar vereten. Rokon szerkezetű istenidéző szertartási szövegkönyveket találunk a hun és avar írásemlékeken, de a Szent Korona pártájának Krisztus-zománcán is. 



2. ábra. A kunbábonyi avar kagán csatjának részlete (fotógrafika) a Lyukó ten országa "Lyukó isten országa" mondattal, amely az eget tartó fát (az Istennel azonosított Tejutat) idézi


Hasonló alakú ten jelet találunk a kunbábonyi avar kagán sírjában fellelt egyik csaton is, hasonló tárgyon, hasonló helyzetben (2. ábra).

A nagylaki avar veret alsó, keskenyebb részén egy fejjel lefele csüngő ten jelet találunk (1. ábra). A veret mindkét fele az "eget tartó fa" ábrázolási konvenció egy-egy megjelenítése.


Irodalom 

Erwin Gáll: At the Peripheryof theAvar Core Region 6 th–8 th  Century Burial Sites near Nădlac (Te Pecica–Nădlac Motorway Rescue Excavations) Romanian Academy – Institute of Archaeology and Art History, Kolozsvár Cluj-Napoca (academia.edu)

Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése