A Régészeti Magazin 2021. 01-es számában a Kerekes György és Rózsa Zoltán tollából megjelent Emlékek az Árpád korból, valamint a Szigeti Judit által írt Kopáncs falu gyűrűi c. cikkből értesülhettünk az alábbi Árpád kori írásemlékekről. Valamennyi tárgy a Tótkomlós határába eső egykor volt középkori falu területén került elő fémkereső segítségével. Többnyire gyenge felbontású fényképekről van szó, az ellenőrzésükhez szükség lenne élesebbekre. A jelen cikkben négy lelet (három gyűrű és egy ólomsúly) magyar hieroglifáit, ősvallási kötődésű szójeleit olvasom el (1-4. ábra), kiegészítve ezáltal a fenti ismertetéseket. A kopáncsi gyűrűkön lévő jelmontázsok az Árpád kori és korábbi sztyeppi íráshasználatnak felelnek meg, több párhuzamuk ismert. Az írás- és nyelvemlékek írástörténeti és nyelvészeti hasznosítása a "szakma" részéről elmaradt.
1. ábra. A Ragyogj zsenge ten sar "úr" (egyszerűsített) olvasatú gyűrű (Szigeti Judit nyomán)
Az 1. ábrán lévő gyűrű minden jelét (pontosabban az ismétlődő ragyogj/ragyogtál hieroglifák közül csak hármat-hármat) elolvasva három mondatot kapunk. Ezek megfelelnek az istenidéző szertartások ismert hármas szerkezetének. Az elsőben szólongatják, a középsőben leírják, az utolsóban búcsúztatják az Istent.
A gyűrű pecsétlapja a második szakasz, az epiphania, az Isten megjelenésének megörökítése. Az első és harmadik szakaszt megörökítő Ragyogj, ragyogj, ragyogj ... és Ragyogtál, ragyogtál, ragyogtál ... szavakat rögzítő függőleges vonalak a pecsétlap előtt és után láthatók.
A teljesebb olvasat: Ragyogj, ragyogj, ragyogj ... Zsendülő Ten sar. Ragyogtál, ragyogtál, ragyogtál ... Mai magyarsággal: Ragyogj, ragyogj, ragyogj ... Zsendülő "feltámadó, újjászülető" Ten úr. Ragyogtál, ragyogtál, ragyogtál ...
A gyűrű óvó-védő amulettként szolgálta a tulajdonosát, amire az Isten megidézésével volt képes.
A pecsétlapon ligatúrát alkotnak az istent megnevező Zsendülő "újjászülető, feltámadó" Ten sar "úr" szavak. Ez a mondatjel azért van ovális keretben, mert ezáltal a karácsonykor bekövetkező pillanatra utal, amikor a napisten a Tejút hasadékában kel fel. A hieroglifikus szövegek visszatérő témája, az ősvallás központi gondolata ez. Amelyet azonban a kereszténység is megörökölt s ennek felel meg a keresztény mandorla. A mondatjel és az ovális keret együtt a székely írás "us" (ős) jelének is párhuzama. Lehetséges, ám nem valószínű, hogy ezt az ős szót ki kell olvasni és a szövegbe kell illeszteni. Ez esetben az olvasat: Ragyogj, ragyogj, ragyogj ... Ősünk, a zsendülő "feltámadó, újjászülető" Ten úr. Ragyogtál, ragyogtál, ragyogtál. A mondatjel párhuzamai a mai napig előfordulnak a magyar népi hímes tojásokon.
2. ábra. A Ragyogj nagy Ak (egyszerűsített) olvasatú gyűrű (Szigeti Judit nyomán)
A 2. ábrán látható gyűrű mindkét oldalán a Ragyogj, ragyogj, ragyogj! Szár "Úr". Ragyogtál, ragyogtál, ragyogtál. szöveg olvasható. A pecsétlapon az Ak nagyságos szár "Úr" mondatjel jelenik meg egy körben. A szöveg az előző gyűrűn lévőhöz hasonlóképpen egy istenidéző szertartás szövegkönyve. A Tejúttal azonos Ak isten neve ma a patak (pater Ak "Ak atya") szavunkban és Heraklész nevében szerepel. Az istennévben szereplő her Ak am. Óg úr, akiről leszármazottait, az ogur (hun-magyar) népeket elnevezték.
3. ábra. A gyűrű pecsétlapján egy Nagyon nagy Dana olvasatú felülnézeti világmodell olvasható (Szigeti Judit nyomán)
4. ábra. Az ólomsúlyon lévő X alakú jel a magyar számrovásban a 10-es szám jele, a magyar hieroglif írásban Bél isten nevét, a székely írásban a "b" hangot jelöli (Kerekes György és Rózsa Zoltán nyomán)
Irodalom
Masek Zsófia: Szarmata és gepida kori tárgyak, Töredékek: Kopáncs falu fémleletei, Régészeti Magazin, 2021. 1.
Kerekes György - Rózsa Zoltán: Emlékek az Árpád korból, Régészeti Magazin, 2021. 1.
Szigeti Judit: Kopáncs falu gyűrűi, Régészeti Magazin, 2021. 1.
Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017.
Varga Géza: A Tejút hasadékában kelőnapistent ábrázolja-e a székely írás „us ” (ős) jele? Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2013.
Hársas-tó, ingyenes strand az Őrség peremén
2023. évben minden vendégcsoportunk 20%-os kedvezményre jogosító belépőt kap a szentgotthárdi termálstrandra.
Hívja most a 06(20)534-2780-as telefonszámot!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése