Czibor Imre kínálótálkája a 2023-as magyarszombatfai Fazekasnapok árukínálatából került át a veleméri Sindümúzeum leltárába.
Az edény elolvasható díszítése egy felülnézeti világmodell. A kőkor óta szokásos rendnek megfelelően az Édent (a Teremtő lakhelyét és a Teremtés helyszínét) idézi fel. Az első pillantásra is feltűnő körbe zárt X alakú jel a székely írás "f" (Föld) jelével azonos. Párhuzamai az egész világon vannak. Az egyik legkorábbi ismert előfordulása a Mas d' Azil-i barlag 15 ezer éves jelkészletéből került elő.
Ebből a jelmontázsból az X az Éden négy szent folyója: a Halüsz, Arakszész, Tigris és Eufrátesz. A Föld szójelben a körbe zárt pont alakú "ly" (lyuk, Lyukó) hieroglifa az istennel azonos központi forrás jele. A háromszög alakú "s" (sar "sarok, úr") hieroglifa pedig a tájat övező négy hegység, a Kaukázus, Elburz, Zagrosz és Taurus. A jelek olvasata Lyukó sar föld (mai magyarsággal: Lyukó úr földje). Ha a háromszög alakú jel belsejében látható háromszirmú növényábrázolás eredetileg tulipán alakú volt (ez a párhuzamok alapján esetleg feltételezhető), akkor a tulipán Isten olvasatú szójel-voltát is beszámítva, a teljes olvasat Lyukó sar Isten föld (mai magyarsággal: Lyukó úristen földje) lehetett.
3. ábra. A makói avar kereszt az egyetlen forrásból fakadó négy szent folyó jelképe, amit a kereszt szárain lévő Ak ügy "Heraklész folyó" mondatokból és forrásukból, a lyuk, Lyukó hieroglifából is lehet tudni
4. ábra. Magyarszombatfai tál az Éden térképével, a sugaras Nap jelzi az Isteni forrás helyét, a lábától indulnak el a szent folyókat jelző hullámvonalak és megjelenik a négy hegység jele is, a köriratban a nagy hieroglifa fut körbe, ezzel együtt a tál olvasata Nagyságos Nap Földje lehet
5. ábra. A kelet-európai hun ékszer a kereszt alakú Dana, a kör alakú lyuk/Lyukó és a háromszög alakú sar "úr" jelből áll, az olvasata: Lyukó dana sar (mai magyarsággal: Lyukó dana úr, vagy Lyukó úristen)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése