Stricz Pétertől kaptam az 1. és 2. ábrán látható, ismeretlen lelőhelyről származó, magántulajdonban lévő gyűrű fényképét azzal, hogy olvasnám el a rajta lévő jeleket. A pecsétlapon lévő kettős kereszttel még könnyű a dolgunk, mert ez bizonyosan az Egy "Isten, szent" szójele. Ez a jel egy szilvamag alakú keretben van, ami által az olvasat kiegészül egy ős szóval, azaz a pecsétlapon bizonyosan kiolvasható az Egy ős mondat. A Tejút hasadékában karácsonykor kelő napisten ősvallási jelképe ez a ligatúra. Mivel a hasadék fala "fogazott", ezek a magas és a kő szójeleiként (hegyekből rakott lépcsőkként) értékelhetőek (1), miáltal a mondat a Magasságos Egy ős köve alakra bővül.
1. ábra. Az ezüstgyűrű pecsétlapja a Magasságos Egy ős köve mondattal
1/b. ábra. A pécsi székesegyház Szent László idején épített altemplomában megmaradt az Egy ős mondatjel változata az égboltot alátámasztó fa szerepében, e változatban a kettős kereszt alakú Egy szójel nem a Tejút hasadékában jelenik meg, hanem virágként hordozza az ős jelet
1/c. ábra. A veleméri Szentháromság-templom diadalíve fölé az Egy ős mondatjel kereszténnyé vált alakját festették fel, Egy isten itt is a Tejút hasadékában jelenik meg, mint az ezüstgyűrű pecsétlapján is
A pecsétlap oldalán a hullám alakú ügy "folyó" hieroglifa ismétlődik körben (2. és 3. ábra). Ez megerősíti a fentebb adott magyarázatunkat, miszerint a pecsétlapon a Tejút (az égi folyó) hasadékát ábrázolták.
3/c. ábra. Az énlakai unitárius templom rovásírásos mennyezetkazettájának ügy "folyó" hieroglifája
A további jelekkel már nehezebb dolgunk van, mert a poncolással készített és túlnyúlásokkal vagy díszítésekkel bonyolított jeleket nem könnyű elhatárolni és megérteni.
A pecsétlap közelében az egyik oldalon a hal, halál, háló hieroglifa olvasható (4. ábra). Ennek a szójelnek, amelyből a székely "h" betű keletkezett, még nem sikerült véglegesíteni az akrofónia-rekonstrukcióját, azaz nem tudjuk, hogy a székely "h" betű pontosan milyen hangalakú szójelből keletkezett. Csupán azt feltételezzük egy obi-ugor mítosz nyomán, hogy a hal, halál, háló szavak tövét jelző szójelről lehet szó (2).
Egyébként az Istennel azonos égig érő fát ábrázoló szár (mai magyarsággal: úr) jel ismétlődhet körben az aranygyűrűn (5. ábra).
5/a. ábra. Szár hieroglifák két sorban, az egyik sor a másik tükörképe (a másikhoz képest "fejjel lefelé lóg"), ami a bustrofedon "ökörszántás" sorvezetés körébe tartozhat
Lehetséges, hogy a gyűrű ívén lévő jelek a Halál ura mondatot rögzítik.
Jegyzet
(1) A "magas kő" ábrázolási konvencióról, valamint az eurázsiai és amerikai előfordulásairól a Magyar hieroglif írás c. kötetben számoltam be.
(2) Az obi-ugor mítológiában Khul Ater "Halál Atya" egy hálót feszít ki a túlvilág bejárata elé. A holt lelkek hal képében próbálnak a háló résein keresztül bejutni a holtak országába.
Irodalom
Varga Géza: Zempléni honfoglalás-kori szíjvég jelekkel
Varga Géza: A székely írás "us" (ős) jele
Varga Géza: Magyar hieroglif írás
Bikini - Mielőtt végleg elmegyek. Jutalomzene azoknak, akik a veleméri Cserépmadár szálláson, vagy a Csinyálóházban szeretnének pihenni. S persze, okozzon örömet minden más olvasómnak is!
Kétségtelen, hogy elfogult vagyok, mert teljes szívemből szeretem az Őrséget és a szállásunkat, de Ön is így járhat, ha egyszer nálunk nyaral! Hívja most a 06(20)534-2780-as telefonszámot!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése