2024. április 26., péntek

Elolvasható szemelvények az Avarok és szlávok kiállítási katalógusból

Az academia.edu-n jelent meg egy kiállítási katalógus Avarok és szlávok címmel, amelyben néhány rovológiai érdekességű leletet is bemutat Anita Dugonjic és szerkesztőtársa. Mint a bevezetőben írja, az Avarok és szlávok című nemzetközi kiállítás két részből áll: az Avarok és szlávok a Dráva folyótól délre egy horvát kiállítás, az Avarok és szlávok a Dunától északra pedig egy szlovákiai kiállítás. A kiállításokon horvát múzeumok, magángyűjtemények régészeti anyagai, köztük a közelmúlt régészeti feltárásai során talált tárgyak egy csoportja, valamint szlovákiai múzeumok és intézmények tárgyai láthatók. A fent említett időszakot gondosan kiválasztott ékszerek, harci felszerelések, mezőgazdasági eszközök, kerámia és csonttárgyak mutatják be. 

A tárgyak némelyikén a magyar hieroglif írás segítségével elolvasható mondatok vannak, amit a szerkesztők nem vettek észre.  A jelen cikkben e leletek leírását egészítem ki az olvasatukkal. Az egyes írásemlékek részletesebb leírását külön-külön cikkekben fogom közreadni. A magyar hieroglif írást a kb. 40 azonosított szójelével és az ábrázolási konvencióival egyetemben a 2017-ben kiadott Magyar hieroglif írás c. kötetben írtam le. 


1/a. ábra. A Vukovár melletti Sotinban fellelt avar jelvény három Ragyogó szabír (ős)ten mondatjelből áll



1/b. ábra. A Sotin-i jelvény részlete talán az egykor a szabíroknál használatos bálvány rajzát őrizte meg


A Sotin-i jelvénynek az 1/b. ábrán látható részlete Ragyogj, ragyogj, ragyogj Szabír (ős)ten! olvasatú. Az alján három ferde vonal (ragyogj/ragyog/ragyogtál szójel) ismétlődik. A tetején két ten "isten" szójel van egymás felett, ami a nikolsburgi ábécében lévő tprus mondatjel alapján szabír ős alakban is olvasható és az égig érő fát ábrázolja. Egy régi Szabír isten mondatjel változata lehet e kis bálvány-modell tetején. Erről külön cikket szeretnék írni később. 






2. ábra. Úristen magas köve olvasatú Nustárban (Berzétemonostoron) talált veret a Vinkovci Városi Múzeum anyagából




3. ábra. Biskupija (Knin megye) felülnézeti világmodellje Nagyságos Lyukó mondatokkal a Split-i múzeumból




4. ábra. Biskupija (Knin megye) szembőlnézeti világmodellje a Ragyogó ég mondattal a Split-i múzeumból




5/a. ábra. Brestovac (Pozsega környékén) előkerült veret az Orion csillagképet ábrázoló, az atyaistent jelképező Nimród tamgával








6. ábra. Cadavica lelőhelyről származó ezüstgyűrű a Ragyogj nagyságos Lyukó mondattal a zágrábi múzeumból




7. ábra. Citluk-i lelet (Bosznia), Zadar-i múzeum, az olvasat: Ragyogó nagy folyó




Irodalom 

Anita Dugonjić  - Anita Rapan Papeša: Avari i Slaveni / Avars and Slavs / Avarok és szlávok, Kiállítási katalógus (academia.edu) 

Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017. 

Varga Géza: Eszik-e, vagy isszák a magyar hieroglif írást? 

Varga Géza: Hun és avar tartalom 

Varga Géza: Szarmata régészeti leletek magyar mondatokkal 

Varga Géza: Honfoglaló tartalom





Varga Géza




Attila Róma elfoglalására induló csapatai az Őrségen keresztül jutottak el Itáliába. Ha Ön is oda készül, akkor tarthat egy pihenőt jövet is, meg menet is Veleméren, a Cserépmadár szállás és Csinyálóház kényelmes és szép lakosztályaiban! Nálunk akkor is megszállhat, ha az esze ágában sincs továbbmenni. Ami tökéletesen érthető lesz, hiszen aligha van jobb hely Velemérnél és Magyarországnál. Attila is visszafordult ...



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése