Dobronakon évente megrendezik a hímestojás-kiállítást, ahol ezt a szép és tanulságos népművészeti ágat napjainkig gyakorolják. 2024-ben három archaikus mintájú, a magyar hieroglif írás segítségével elolvasható hímes tojást fényképeztem le. Mindegyiket Solaric Loreta dobronaki lakos készítette. Ebben a cikkben az egyik hímestojás képét és olvasatát mutatom be (1. ábra).
1. ábra. Solaric Loreta hímes tojása az Urunk a ragyogó Isten mondattal
Az 1. ábra bal oldalán lentről felfele a szár "növényi szár, úr" hieroglifa és (az ősvallási célok érdekében szimmetrikus) Ragyogó isten mondatjel látható. Jobbra a hieroglifáknak megfelelő további, ismertebb magyar jelek. A jobb alsó sarokban balra egy magyarszombatfai tányér képszerű szár "növényi szár, úr" jele, mellette a székely írás ebből a jelformából leegyszerűsödött lineáris "sz" rovásbetűje. Felettük a székely írás "r" betűje, valamint ten és ős szójele.
A hímes tojás mintájának központi, nyolcágú csillaga a sumér írás dingir „isten” jelének rokona, amely megtalálható a magyar jelkészletben is, ám a magyar változat hangalakját nem ismerjük. Ebből a nyolcágú jelformából egyszerűsödött le a székely írás kereszt alakú „d” (Dana) jele.
Irodalom
Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése