Horváth Ottó polgármester és neje, Horváthné Császár Erzsébet házi múzeumában láttam és fényképeztem le Zalabaksán az alábbi hímes tojást és további társait is azzal az ígérettel, hogy az elolvasható példányokról írok egy-egy kis cikket. Tekintve, hogy ezen a tojáson akad elolvasni való, most örömmel teljesítem az e tojásra eső ígéretemet (2. ábra). Úgy gondolom, hogy ezek a kicsiny, mégis monumentális jelek tanulságosak és örömet is okoznak azoknak, akik a több ezer éves magyar jelhasználat és ami ezzel azonos, az írás gyökereire kíváncsiak. Mindannyian büszkék lehetünk arra, hogy az ősi magyar íráskultúrának az Őrség közelében ilyen rokonszenves temploma van, mint ez a zalabaksai magánmúzeum.
1. ábra. A zalabaksai hímes tojás szimmetrikus Ragyogó ten sar (mai magyarsággal: Ragyogó ten úr) mondatjele a világ közepén hegyen álló égig érő fát ábrázolja
Az 1. ábrán látható szimmetrikus mondatjel az égig érő fát ábrázolja. Kétszer olvasható el általa a Ragyogó ten sar "Ragyogó ten úr" mondat. Segít megérteni a magyar hieroglif írás a sorokat mellőző, inkább a képszerűséget támogató sajátos jelhasználatát.
Irodalom
Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017.
Varga Géza: Népi tartalom
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése