Oldalcsoportok

Sindümúzeum (tárlatvezetés és tárgyak)

Bevezető

A veleméri Sindümúzeum a korai magyar írástörténet egyetlen múzeuma, ahol a székely írás eredetének és a magyar hieroglif írásnak a bemutatásán túl törekszem a környezet (az Őrség és a szomszédos területek) jelkincsének illusztrálására is. A népi hieroglifák egy része a veleméri rajzos sindükön található s ez adta a múzeum nevét. Azért alapítottam ezt a kis múzeumot, hogy az 50 éves írástörténeti kutatásaim eredményét ne csak a könyveimben, előadásokon, videókon, cikkekben és a blogomban, hanem az írástörténeti jelentőségű tárgyak (jelekkel ellátott cserépedények, hímes tojások stb.) között is be tudjam mutatni a nagyközönségnek. Örömmel tapasztalom, hogy a magyar értelmiség - a "szakma" bénult hallgatása mellett - egyre jobban ismeri ezt a szakterületet és érdeklődik utána.




1/a. ábra. A Sindümúzeum állandó kiállítása




1/b. ábra. Pandémia idején csak így - tisztes távolból - mutatok meg egy-két tárgyat a nagyérdemű közönségnek (a kezemben egy rajzos sindü, meg Czibor Imre alsópáhoki fazekas szép zilahi tálmásolata)



1/c. ábra. Ha kicsiny létszámról van szó, akkor (maszk viselése mellett) belülről is megtekinthető a Sindümúzeum és a tárlatvezetés is megtörténik


A jelen oldal azért született meg, mert 2020-ban - legnagyobb sajnálatunkra - a virológiai helyzet miatt célszerű elkerülni a csoportos összejöveteleket, ezért beláthatatlan ideig zárva kell tartanunk a Sindümúzeumot. A kutatás azonban a karantén viszonyai között is tovább folyik s a közönség tájékoztatása, az eredmények közzététele sem állhat le, ezért gondoltuk szükségesnek a személyes látogatás biztonságos pótlására ennek az oldalnak az összeállítását.  



2. ábra. A Sindümúzeum utcafrontja a "cégtáblával" és a tetőtéri kiállítóterembe vezető lépcsővel


A Sindümúzeum tárgyai között van néhány eredeti régészeti lelet is. Ilyen a hieroglifikus feliratot hordozó Árpád kori berekböszörményi gyűrű is, amelyet Méhes Sándor megtalálótól kapott a múzeum. Van egy további Árpád kori gyűrűnk is, amit a 60-as években Tapolca környékén találtak és a katonatársaimtól kaptam harckocsizó koromban. Van egy Veleméren előkerült régi pisztolyunk, talán még a kuruckorból. Van egy nagyméretű fénymásolatunk, ami egy kazáriai rovásfeliratról készült a sarkeli ásatások egyik eredményeként és amit Erdélyi István régésztől kaptunk ajándékba. Rendelkezünk egy hiteles múzeumi másolattal a 7500 éves szentgyörgyvölgyi tehénszoborról, ami a Magyar Nemzeti Múzeumban a számunkra készült. Száznál több rajzos sindünk és sok népi cserépedényünk is látható a kiállításon. Néhány érdekes tárgyat fényképen, vagy másolaton mutatunk be. Az alábbi fejezetekben (a linkeken elérhető cikkekben) a Sindümúzeum környezetét és tárgyainak egy részét mutatjuk be.




3. ábra. A lépcsőt biztonságos és elolvasható akácfakorláttal láttuk el 



4. ábra. A Sindümúzeum a parasztporta udvara felől, a lépcsőnek 
ekkor még nem volt korlátja 


- A portát bemutató imázsvideó, amelynek végén a szerző és neje sajátkezűleg integet


5. ábra. Az egykori parasztporta tengelye (a dombhajlatban lévő Onogesius-szoborhoz és időszakos forráshoz vezet), jobbra a Sindümúzeum lépcsőjének részlete látszik, a további két épület (balra a Cserépmadár szállás, jobbra a Csinyálóház) szállásként szolgálnak




Tárlatvezetés és riport (videók)




6. ábra. A kiállítás megtekintésére várakozó kedves látogatók




Veleméri sindü hun jelképpel: a hieroglifikus "egy sar(ok)" mondatjellel





X jeles veleméri rajzos sindü















Hímes tojások










Világmodellek

Veleméri világmodell








Mandalafestő kör az Őrségben




Czibor Imre tálkájának felülnézeti világmodellje





Cserépedények



Csótár Rezső pohara őrségi szárnyas napkorong mintával




Bajánsenyei tejesköcsögön fennmaradt hun mondat




"Tprus" (tapar us "szabír ős") mondatjel Czibor Imre tányérján





Bajánsenyei tejesköcsög szár "úr" hieroglifával




A népi hieroglifákkal írt "Jóságos ragyogó Isten" mondat




Elmélet, módszertan
Irodalom



Varga Géza: A magyar írástörténet egyetlen múzeuma: a veleméri Sindümúzeum


Sindümúzeum (wikipedia) 

Varga Géza: Őrségi tartalom (őrségi, közte a Sindümúzeummal kapcsolatos cikkek) 

Varga Géza: Őrségi látnivalók, különös tekintettel a rovológiai nevezetességekre

Varga Géza: Veleméri Sindümúzeum (a Cserépmadár szállás honlapján)

Varga Géza: Sindümúzeum ( a Csinyálóház honlapján)  

2 megjegyzés: