Bevezető
Halasy-Nagy Endrének köszönöm egy különös tárgy fényképét, amit elküldött nekem, ám aminek nem írta meg a lelőhelyét (1. ábra). Amikor visszakérdeztem, akkor az archaeology.co.uk néhány cikkét nevezte meg, hogy talán ott megtalálom a leírásukat.
Több cikk alapján az alábbi kép alakult ki róla.
A Nagy-Britanniában valaha talált legnagyobb angolszász kincsre bukkant egy Staffordshire-i mezőn egy fémdetektoros kincskereső. A kb. 4000 arany- és ezüsttárgyból álló lelet átírja az angolszász történelmet. A szinte kizárólag ezüsttel, arannyal és gránáttal kirakott kardmarkolatokból, ütőkből, sisaktöredékekből és más, lenyűgöző kivitelezésű harci tárgyakból álló kincs a legyűrt ellenségtől megfosztott háborús trófeákból áll. A Staffordshire kincs rendkívül szelektív összetételű, és szinte kizárólag fegyveralkatrészekből és harci cikkekből áll. A leletek jó része törött és gyűrött. Az egyes tárgyaknak csak a leggazdagabb részeit választották ki (törték le). A kincs számos szokatlan tárgyat is tartalmaz, amelyekre nem ismerünk párhuzamot. A kidolgozás és az anyagok a legmagasabb szintűek, a tárgyak szépsége pedig megdöbbentő. Amikor megpróbálta leírni őket, Alex Jones régész, a Birmingham Archaeology helyszíni igazgatója, aki a lelethely feltárására jelentkezett, azt mondta: „Először azt gondoltam: ez nem lehet valóság. Ez lenyűgöző. Teljesen hihetetlen."
A kincs anyaga megduplázza az ebből az időszakból származó fémtárgyak mennyiségét. Nagy és lenyűgöző részét alkotják a finom gránátbetéttel kirakott aranyveretek, amelyek rendeltetését a kutatóknak még nem sikerült meghatároznia.
Kevin Leahy, a kora középkori fémleletek nemzeti tanácsadója készítette el a tárgyakat részletező előzetes jelentést. Mint írja: „Sok tárgy hihetetlenül szép, és a kivitelezés a legmagasabb szintű. Vannak dolgok ebben a kincsben, amelyeket még nem tudunk azonosítani, amelyeket még soha nem láttunk. Lenyűgöző lesz elkezdeni a párhuzamok azonosításának folyamatát sok ilyen ismeretlen lelet esetében."
„Elképesztő mesterségbeli tudás nyilvánul meg bennük; ezek az ötvösök hihetetlenül jók voltak abban, amit csináltak” – mondta David Symons, a Birminghami Múzeum ókori és numizmatikai kurátora.
A kincs tulajdonosa a Birmingham Museums Trust, valamint a Potteries Múzeum és Művészeti Galéria, Stoke on Trent. A Current Archaeology 290-ben ismerhetők meg a kincs darabjaival, eredetével és céljával kapcsolatos legújabb álláspontok.
A világoszlop elolvasható modellje
A lelet jelei jól elolvashatók a magyar hieroglif írás segítségével. Az olvasat megerősíti, hogy az angolszász hódítókat annak idején magyarul beszélő hunok vezették. Ők rövid vallásos mondatok leírására használták a magyar hieroglif írást. Az angolszász leleek magyar jeleiről már a Hunok a brit trónon Huns on the British Throne cím alatt is beszámoltam.
Az 1. ábrán látható lelet a világoszlop elolvasható modellje.
Ezt árulják el az angolszász piramismodell oldalán lévő szövegek és a tetején lévő toronytemplom-ábrázolás is. Kitűnő hun, avar, magyar és egyéb párhuzamai is vannak.
A bal oldali sar "úr, sarok" hieroglifa és párhuzamai
A modellről készült rajz bal oldalán lévő sar "úr, sarok" hieroglifa (vallásos jelentőségű szójel) az északi sarkon álló és a Sarkcsillagig vezető világhegy (az Istennel azonos Tejút) rajza és szójele (1. ábra). Az égbe vezető út két végpontjának magyar nevében ma is szerepel a sar elem. E sar szójel modern megfelelője a székely írás "s" betűje (a 2. ábra jobb alsó sarkában). A sar "úr, sarok" szójel megtalálható a nagyszéksósi (2. ábra) és az apahidai (3. ábra) hun leleteken is
2. ábra. A nagyszéksósi hun Nagy Rá/ragyogó sar jelvény (mai magyarsággal: nagyságos Rá úr, esetleg Nagy ragyogó úr) mondatjel (fotógrafika) és nagy, ragyogó, sar "úr, sarok" szójelei (balra, fentről lefele), valamint az ezeknek megfelelő székely "n", "r" és "s" betűk (jobbra)
A jobb oldali Ten országa mondat és párhuzama
A modell rajzának jobb oldalán a Ten országa (mai magyarsággal: Isten országa) mondat olvasható. Ez a mondat egy hegyen álló fát ábrázol, ami szintén a Tejút egyik jelképe. A ligatúrának ismert egy magyarországi előfordulása a csempeszkopácsi templomban (4. ábra). Hármas halmon álló, kettős kereszt alakú Tejútjelkép szerepel a magyar államcímerben is (5. ábra).
4. ábra. A csempeszkopácsi Árpád kori templom délre néző bejárata feletti kapubélletben megtalálható az angolszász veret jobb oldalán olvasható hiroglifikus Isten országa mondat változata
A lelet csúcsán lévő lépcsős piramis olvasata: Magas kő
A világoszlopot idézi a lelet csúcsán lévő lépcsős piramis is, ami az égbe vezető út egyfajta jelképe a kőkor óta. A hunok, az avarok és rokonnépeik egyaránt számon tartották vallásos jelképeik között a lépcsős toronytemplomot (5-12. ábra), amelynek tiszteletét még Kínából hozták Európába. Az angolszász lépcsős piramis szintén elolvasható. Bal oldali lépcsősora a magas, a jobb oldali pedig a kő szójelével rokon. Az így adódó magas kő mondat a világoszlop neve volt.
Irodalom
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése