Oldalcsoportok

2018. július 22., vasárnap

Elolvasható avar püspöki szék Porecsből

Az Írástörténeti Kutatóintézet baráti körének 2018-as expedicióján bukkant fel számunkra a Porecs városában lévő Euphrasius-bazilikában megmaradt, a kiírás szerint VIII. századi püspöki szék, ami - s ezt már csak én teszem hozzá - a magyar hieroglif írás segítségével megérthető és elolvasható. A ma is látható bazilikát a korábbi épület helyére 543 és 554 között Euphrasius porecsi püspök építtette. 

Az avarok az 555. évben jelentek meg Európában, amikor – feltételezések szerint – átkeltek a Volgán. Az 558–559. év fordulóján követet küldtek Iusztinianosz bizánci császárhozBizánc az avaroknak egészen a 626. évi sikertelen avar hadjáratig évpénzt fizetett. Az avarok és a bizánciak közötti kenyértörés a 620-as években következett be.

A kőből faragott püspöki szék (szemből nézet szerinti) bal oldala a magas, jobb oldala a szójele. A magyar hieroglif írás "magas kő" ábrázolási konvenciójának szabálya szerint e két jel között kellett annak az istennek a nevét, vagy a jelzőjét megadni, akit a magas kő-nek nevezett szent helyen, templomkörzetben tiszteltek. 

Azt fejezte ki ez a szék, hogy aki helyet foglalt benne, az az Isten képviselője. Lehetségesnek kell tartanunk azt is, hogy nem püspökszékről, hanem egy szobor talapzatáról van szó - de ennek az eldöntése nem a mi feladatunk. 



1. ábra. A püspöki szék




2. ábra. A magyar hieroglif írás magas és jele



3. ábra. A karcagi csatkarika magas égi kő mondata




4. ábra. Zilahi tányér magas szár kő mondatjele




Korondi kancsó Magas kő mondatjellel




Jeddito váza a Magasságos Jó Sarok köve mondattal





Hopi edény a Magasságos szár köve mondattal


További cikkek a "magas kő" ábrázolási konvencióról:

A honfoglalók és az indiánok "magas kő" tisztelete közös forrásból származik

Elolvasható hun ékszer a "ragyogó, magasságos Khuar köve" mondatjellel




A "magas kő" ábrázolási konvenciót a Magyar hieroglif írás c. kötet ismertette.











A veleméri műemléktemplom, amelynek két tanulságos rovológiai nevezetessége is megtekinthető


Az írástörténet és az őrségi jelkincs iránt érdeklődőek aligha találnak jobbat a veleméri Cserépmadár szállás és Csinyálóháznál, e jellegzetes őrségi szálláshelynél, mert írástörténész által működtetett Cserépmadár szállás és Csinyálóház Veleméren is csak egy van. Igazán kár lenne haboznia, inkább hívja a 06(20)534-2780-as telefonszámot a rovológus által vezetett őrségi szállás lefoglalása végett!






A szállásnak nevet adó veleméri cserépmadárka


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése