Oldalcsoportok

2024. október 8., kedd

1200 éves perui agyagkulacs antropomorf díszítésének hieroglifikus mondata

A világhálón találtam az 1. ábrán látható agyagedény fényképét. A kísérőszöveg szerint ez egy 1200 éves perui edény. Sajnos, további adatokkal nem rendelkezem róla, ám ez talán idővel pótolható lesz. Az edény hasán egy antropomorf istenábrázolás látszik. Az, hogy istent látunk, a rajta lévő feliratból derül ki (1). Az alak hasán ugyanis egy hieroglifikus jelmontázs olvasható, amelyet a magyar hieroglif írás kőkori eredetű, az indián jelek esetében Szibériából származó szójeleiből állítottak össze. Az Éden területén kb. 50 000 évvel ezelőtt kialakult és széles körben elterjedt ősvallás Eurázsiában szokásos világfa ábrázolásainak egyik Amerikába szakadt előfordulása ez. Az írás a magyar nyelv vallásos szókészletének, néhány jelmondatának rögzítésére jött létre, valamikor a kőkor mélyén. A párhuzamok alapján alapos okunk van arra gondolni, hogy ezen a perui kulacson egy magyar, vagy magyarral rokon nyelvemlék ismeretlen mértékben módosult változata olvasható.




1. ábra. 1200 éves perui kulacs hieroglifikus jelmontázst hordozó istenábrázolással, az ábra jobb szélén fentről lefele a székely írás "r" (ragyogó), "j" ( "folyó") és Ak "patak, Heraklész) rovásjele


A hieroglifikus szövegek gyakran szimmetrikusak és díszítésnek tűnnek, mint ezen a perui kulacson is. Ez azonban - mint esetünkben is - nem zárja ki az elolvashatóságukat.


Jegyzet 

(1) A jelmontázs központi, legnagyobb jele a székely írás (pontosabban annak előzménye, a magyar hieroglif írás) Ak szójele. Ezt a kőkori eredetű hieroglif írást és az Ak szójelet is a 2017-ben kiadott Magyar hieroglif írás c. kötetben ismertettemA Tejúttal azonos Ak istent látjuk a perui edényen, akit a szkíták ősapjukként tiszteltek s akit a görögök Heraklésznek (her Ak am. Ak úr) hívtakŐ az Ószövetségben is emlegetett Óg úr, aki azonos az ogur népek ősapjával


Irodalom 

Varga Géza: Magyar hieroglif írás, Írástörténeti Kutatóintézet, Budapest, 2017. 

Varga Géza: Hozzászólás Pócs Éva A honfoglaló magyarok világfája a kutatói illúziók fényében c dolgozatához  (academia.edu)

Varga Géza: A világfa vita 

Varga Géza: Az Éden szó rokona-e az edény szavunknak? 

Varga Géza: Eszik-e, vagy isszák a magyar hieroglif írást?


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése