Az archaikus avar és Árpád kori gyűrűk pecsétlapján általában az Isten neve, vagy jelképe jelenik meg. Nincs ez teljesen másként a VIII. századi schwechati avar gyűrűk esetében sem, amelyek jeleit alább elolvasom (1. ábra). A gyűrűkön megjelenő, jelekből alkotott felülnézeti világmodellek eltérő grafikai alakzatokkal (székely rovásjelekkel azonosítható hieroglifákkal) ugyanazt az Istent, isteni környezetet (az Isten lakhelyeként szolgáló Édent) idézik fel. Könnyen belátható ez abból, hogy a világmodellek központi eleme egy-egy kereszt, amely nem csupán a kereszténységben, hanem az ősvallás számára is istenjelkép volt s végső soron a négy szent folyó több tízezer éves ideájából fakadt. (1)
A cikkhez tartozó további tudnivalók jó része elérhető a linkeken keresztül. Javaslom ezek megtekintését is, mert választ találhat a felmerülő kérdéseire.
Oldalcsoportok
▼
2020. augusztus 21., péntek
A schwechati avar gyűrűk hieroglifái
1. ábra. A schwechati avar gyűrűk, a bal oldali olvasata Dana égi földje, a jobb oldali olvasata Nagy ős földje
A Dana égi földje olvasatú schwechati gyűrű
A Nagy ős földje olvasatú schwechati gyűrű
3. ábra.
Jegyzet
(1) A felülnézeti világmodelleket A magyarság jelképei és a Magyar hieroglif írás c. kötetben írtam le.
Irodalom
Varga Géza: Hieroglifikus gyűrűfeliratok
Varga Géza: Az Éden szó rokona-e az edény szavunknak?
Varga Géza: Magyar hieroglif írás
Varga Géza: A magyarság jelképei
Kétségtelen, hogy elfogult vagyok, mert teljes szívemből szeretem az Őrséget és a szállásunkat, de Ön is így járhat, ha egyszer nálunk nyaral! Hívja most a 06(20)534-2780-as telefonszámot!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése